dcsimg Byudvikling - Rambøll i Danmark
    
|
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Byudvikling

Urbanisering, klimaforandringer, ressourceknaphed og demografiske forskydninger stiller nye og komplekse krav til verdens byområder. Rambøll hjælper beslutningstagere over hele kloden – fra Singapore til Silkeborg – med at finde lokale svar på globale udfordringer.

 
 

Udviklingen af bæredygtige byer har været en del af Rambølls DNA siden vi startede  i 1945. Vores grundfilosofi er, at byer skal planlægges og udvikles med fokus på livskvaliteten for de mennesker, der bor i dem – og med hensyn til såvel miljømæssig, social og økonomisk bæredygtighed. Den tilgang kalder vi Byudvikling.

Byer for mennesker

Planning and urban design bygger på tværfaglig og holistisk rådgivning, hvor vi indtænker alle aspekter af byområdernes sociale, økonomiske, fysiske og miljømæssige udvikling – og udfolder synergierne på et strategisk, taktisk og operationelt niveau:

  • Strategi – Vores analyse af behov, muligheder, indsatser og effekter  danner det strategiske grundlag for langsigtet og bæredygtig byudvikling;
  • Plan – Vi omsætter strategien til konkret planlægning af effektive, tilgængelige og bæredygtige byområder;
  • Design – Vi realiserer planerne i tekniske løsninger inden for infrastruktur, vand og energi, bæredygtigt byggeri, arkitektur og byrumsdesign.

Lokale løsninger og international ekspertise

Uanset om opgaven skal løses i Singapore eller Silkeborg, trækker vi på viden og erfaringer fra vores mere end 13.000 dygtige medarbejdere over hele kloden inden for bl.a.:

  • Arkitektur
  • Økonomi
  • Energi
  • Klima og miljø
  • Samfund
  • Ledelse og engagement
  • Mobilitet og infrastruktur
  • Byplanlægning
  • Stakeholder management
  • Forsyning og ressourcer
 

Mere information om vores kompetencer inden for byudvikling

 
Brochure

Developing Liveable cities (PDF, 1.2 MB)

Kontakt

Jens Egdal
Jens Egdal
Direktør, Transport, Vest & Direktør for Byudvikling
T+45 5161 3644
Ejee@ramboll.dk
Senior Director
M5161 7974
Eem@ramboll.com
Asger Knudsen
Asger Knudsen
Direktør, Transport, Øst
T+45 5161 6134
Eakn@ramboll.dk
Wwww.ramboll.dk
Danny Stentoft
Danny Stentoft
Direktør, Privat & Offentligt byggeri, Vest
T+45 5161 5120
Edst@ramboll.dk
Wwww.ramboll.dk
Bjarne J. Rasmussen
Direktør, Pharma, Industri & Bygherrerådgivning
T+45 5161 6464
Ebra@ramboll.dk
Wwww.ramboll.dk
Thorkild Feldthusen Jensen
Thorkild Feldthusen Jensen
Direktør, Miljø & Sundhed
T+45 5161 8302
Etfj@ramboll.dk
Wwww.ramboll.dk
Henrik Søgård Olsen
Henrik Søgård Olsen
Direktør, Vand
T+45 5161 8637
Ehso@ramboll.dk
Wwww.ramboll.dk
Bjarke Curtz Jansen
Bjarke Curtz Jansen
Seniordirektør, Privat & Offentligt byggeri, Øst
T+45 5161 6177
Ebjhj@ramboll.dk
Wwww.ramboll.dk
Michael Reventlow-Mourier
Michael Reventlow-Mourier
Seniordirektør, Arkitektur & eksisterende byggeri, Aarhus
T+45 5161 2568
Emirmo@ramboll.dk